Рахуємо птахів разом!

07.02.2022
Міжнародна акція з обліку птахів проводиться в Україні з 18 до 21 лютого. Приєднуйтесь! Інструкція з участі за посиланням в статті

Чи є спостереження за птахами в світі популярним видом відпочинку?

Короткий спойлер: так і ось інструкція, як доєднатись до найближчої акції, яка відбудеться в лютому 2022 р.

 

Птахи привертають увагу людей своїм забарвленням, співом та поведінкою, вони кумедні та цікаві і не залишають байдужими до себе багатьох людей. Люди спостерігають за птахами і поступово все більше турбуються про них. Це природно підгодовувати їх взимку, робити годівниці та напувалки, а також будиночки та гніздівлі. Це прекрасна сімейна розвага, до якої дорослі радо залучають дітей.

 

З таких простих дій і виростає громадянська наука, а також волонтерські акції із захисту біорізноманіття.

 

Кілька років тому Андерс Папе Мёллер з Університету Paris-Sud пройшовся невеликим приміським містечком Орсе у Франції, перерахувавши всіх птахів, яких він бачив і чув. Він йшов через забудовані міські райони, через ліси та сільськогосподарські угіддя. І виявив, що птахи Орсе збираються в основному в міських зонах. 77 відсотків із них він знайшов у межах ста метрів від найближчого будинку. Коли він повторив перепис у подібному містечку в Данії, він виявив те саме: 87 відсотків місцевих птахів трималися близько до людей.

 

То чому для деяких птахів бетонні джунглі є прийнятним місцем оселення, а для інших ні?

 

Взимку,  місто пропонує пернатим місця ночівлі, які можуть бути на один-два градуси тепліші ніж заміські. Тому коли додаткове тепло означає різницю між виживанням чи смертю, стає зрозуміло, чому стільки тисяч птахів, вибирають місто, щоб провести холодні години ночі.

 

Наприклад домашній горобець, який зустрічається в багатьох містах, вперше вподобав наші вулиці, коли єдиним видом транспорту був кінний. Горобці харчувалися розсипаним зерном на вулицях і жили біля стаєнь, поширених по всьому місту. 

 

А голуби, які колись гніздилися на скелях, знайшли чудову альтернативу у вигляді парапетів міських будівель. Велика кількість їжі, штучне освітлення та тепло міст значно подовжує їхній період розмноження.

 

Та не голубами єдиними. 

Загалом, в містах можуть жити і синиці, і боривітри, і шпаки, ластівки, галки, мухолоки, соловейки і це далеко не кінець списку. Головним чинником, є екологічні умови, які потрібні певному виду для виживання. Якщо пташка може їсти різну їжу, гніздитися в різних місцях, і залишатися в дзені, незважаючи на шум і токсичність міста, вона приживеться. ЇЇ ж близькі родичі можуть бути більш вразливими до факторів стресу, або потребувати особливих ягідок, які у місті не водяться. Наприклад, лелека білий спокійно сусідствує з нами, лелека чорний - ніт.

 

Тобто екологічно пластичні види здатні пристосовуватися до міських умов, а ті, яким потрібно дуже специфічне середовище або харчі - ні. Хоча не можна бути певним, як природа підлаштується наступного разу. Та й місто не відстає: потроху адаптується, починаючи з годівничок, і шпаківень, й закінчуючи зеленими дахами й острівцями біорізноманіття. Тому чим більше буде різних джерел їжі і гніздування, чим менше стресових факторів, тим більше птахів знайдуть у місті свій дім.

 

Що може зробити пересічна людина, щоб допомогти пташкам вижити в місті?

  • Перш за все, це стратегічне "створення запасів їжі". Плануючи акції з висадки дерев та кущів навесні, віддавайте перевагу видам, плоди яких люблять пташки. 

Таким чином відповідальна людина підтримує природну здатність птахів самостійно шукати собі їжу. До того ж такий спосіб підтримує і інших представників біорізноманіття міст. В корі та коренях аборигенних видів є безліч комах, які складають другу половину раціону птахів.

  • Птахів можна і потрібно рахувати, заносячи дані у спеціальні бази даних, беручи участь в масових обліках птахів.

Так, підрахунок птахів на годівниці протягом певного часу, наприклад ,15 хв. - трюк, який часто використовують фахівці, що моніторять кількісний і якісний склад видів міських птахів.

Акція з підрахунку птахів, організована Фондом захисту біорізноманіття України, відбувається 18-21 лютого 2022 року і є частиною міжнарожної події, що відбувається вже 25 років поспіль!

Як доєднатись і що для цього потрібно, можна прочитати в покроковій інструкції

Скачати інструкцію
» Інші новини та статті

Найнижчий
Низький
Середній
Високий
Найвищий
Інтенсивність викидів CO2
Найнижчий — Наш сайт не працює
Низький — Доступні лише ілюстрації та без анімації
Середній — Доступні фотографії низької якості
Високий — Доступні фотографії повної роздільної здатності
Найвищий — Доступне відео
Інтернет брудний для довкілля. Передача даних вимагає електроенергії, яка створює викиди вуглецю –
і це призводить до зміни клімату. #lowimpact вплив веб-сайту зменшує передачу даних на збільшення
до 70% порівняно з нашим звичайним веб-сайтом.
Використання даних цієї веб-сторінки
Ця сторінка використовує ≈79 КБ даних
6.95 раз обсяг менший ніж на звичайних сайтах)
Економія енергії під час перегляду веб-сайту
Ви зберегли ≈14.8 г викидів CO2 під час цієї сесії
(порівняно з переглядом інших звичайних веб-сайтів)