Герой цієї історії - Дика зернина, що стрімко "цивілізувалась" протягом останніх 200 років. Це образ сучасної людини, яка разом із комфортом та технологіями отримала також і негативні насліки від втрати зв"язку зі своєю "природньою" або "дикою" частиною. Сучасна людина забула, що вона є частиною природи і еволюціонувала разом з іншими видами. Якими би технологіями людина не володіла, вона все одно є частиною біорізноманіття і не може мати добре фізичне здоров"я та гарний емоційний стан в стерильному бетонному середовищі. Ознаки цих страждань відчуває кожний містянин щодня
Ходи без спазмів
Під час життєвих процесів рослини постійно випаровують воду, внаслідок чого пил фіксується на вологому листку. За деякими спостереженнями, зелені насадження міст збирають на себе до 70% часток пилу. Крім того, багато рослин синтезують сполуки (фітонциди), що пригнічують розвиток мікроорганізмів, в тому числі й шкідливих для людини. Захисна властивість насаджень зберігається і взимку: навіть на голих стовбурах осідає пил, а хвойні рослин навіть взимку продовжують виділяти фітонциди, хоч і значно менше. Чим щільніше насадження, чим більша загальна площа поверхонь усіх листків, тим більше на них осяде пилу. Отже, при зростанні на тій самій площі, фільтраційна та захисна здатність комплексу дерев, чагарників і трав набагато вища, ніж поодиноких дерев.
Як це працює:
Забруднене промисловим пилом повітря можна краще очистити, якщо збільшити загальну площу зелених поверхонь (листя, пагони) у насадженнях, на які цей пил може осісти. Досягається це завдяки різноманіттю форм рослин та ярусності насаджень. За декілька рків існування таких насаджень, якість повітря суттєво покращиться (звісно, за умови, якщо не збільшиться забруднення).
Вдихай літо сміливо
Амброзія чуттєва до сильної конкуренції з боку місцевих рослин-багаторічників. Навіть на її батьківщині вона розмножується тільки на порушених ґрунтах, і в місцях, де збереглась дика природа, амброзія - дуже рідкісна рослина. Щільна посадка місцевих, рідних для певного регіону рослин, стримує розмноження амброзії. Тому вже після 2-3 років правильного догляду за ними, кількість амброзії може значно зменшитися і, як наслідок, проблеми алергіків теж.
Як це працює:
Алергія від амброзії та інших алергенних рослин останнім часом дошкуляє 70% населенню України. Чи допоможуть різноманітні насадження місцевих рослин зменшити кількість амброзії в містах та шкідливий вплив її алергенів? Звичайно, так!
Дізнайся смак води
Різноманіття аборигенних рослин по берегах водойм (чагарники, дерева та трави) створює основу здорової екосистеми, яка починає позитивно впливати й на екосистему самої водойми. З рослинами на узбережжі, та у воді співіснує маса інших живих організмів. Все це в сукупності створює потужний природний фільтр, що допомагає очистити водойми від біологічного забруднення. Відновлений баланс місцевої, наземної та водної флори і фауни позитивно впливає на стан питної води.
Як це працює:
Відсутність якісної питної води вже не рідкість на території України. Як природне біорізноманіття може запобігти біологічному забрудненню водойм? Чи впливає якість та склад насаджень навколо водойм на якість води? Безперечно так! Для цього необхідно вздовж водойм зберігати та відновлювати охоронні зони, що встановлені законодавством (луки, чагарники). Кращого фільтру та захисту водойм людство ще не винайшло.
Бережи коханих
Правильне розміщення озеленення на плані міста та широке використання в’юнких рослин можуть пом’якшити його мікроклімат і запобігти загостренню хвороб у розпечених квартирах.
Як це працює:
Задуха і спека у містах посилюють погане самопочуття і загострення хронічних серцево-судинних хвороб. Професійний підбір зелених насаджень для міста допоможе значно зменшити цю проблему. Ефект теплового острова — метеорологічне явище, коли через діяльність людини температура у містах вища, ніж у навколишніх сільських місцевостях. В процесі життєдіяльності рослини випаровують воду, тим самим охолоджуючи себе та повітря над поверхнею листків. Чим багатша та щільніша рослинність, тим більше цей охолоджувальний ефект. Додайте до цього приємний затінок та поглинання вуглекислого газу. Все це так необхідно мешканцям міст після трудового дня.
Вимкни напругу
Через хронічний шум міста людина надмірно виснажується. Зелені насадження, створені за принципом ярусності, добре виконують роль екрану. Листяні дерева здатні поглинати до 20 % шумового забруднення, та на 74% відбивати та розсіювати їх.
Як це працює:
Справжній затишок та відпочинок від галасливого міста ми знаходимо за містом, у сільській місцевості чи густому прадавньому лісі. Живі тканини дерев, чагарників і трав здатні поглинати та розсіювати звукові хвилі. Подібну атмосферу можна створити і у містах, не тільки в паркових зонах. Чим більше різноманіття поверхонь листя та пагонів, чим щільніше насадження, чим більше в ньому ярусів, тим більше цей ефект, тим краще затишок.
Обирай місцеву їжу
Створюй громадські городи в містах, користуючись принципами еко-землеробства. Додавай місцеві види квітів. Вони дають прихисток та їжу багатьом представникам тваринного світу і допомагають отримати якісний врожай плодово-ягідних культур.
Як це працює:
Зменшення врожаю овочів та фруктів помітили багато селян та фермерів в Україні. Це відбувається через втрату родючості ґрунту та надмірне розорювання природних територій. Цього можна уникнути, якщо використовувати принципи агроекології і відновлення ґрунтів. Процес утворення українських чорноземів відбувався сотні тисяч років. Аж поки за 120 останніх років активного сільського господарства із прошарку чорнозему в 50 сантиметрів залишилося всього 2 сантиметри родючого ґрунту. Почати відновлення ґрунтів потрібно зі збереження та правильного використання залишків дикої цілини. Наступний етап - дати відпочинок частині орних земель через залуження (відновлення лучної рослинності). Різноманіття кореневих систем покращує структуру та зволоженість ґрунту, сприяє поверненню тварин та мікроорганізмів, які є учасниками процесу відновлення родючості.
Зупини пісок
Відновлення лісосмуг довкола міст та полів, збільшення площ із дикими травами зменшить частоту та нищівну дію пилових буревіїв.
Як це працює:
Останні три роки в Україні спостерігають аномальні пилові бурі. Це звичне природне явище для півдня, але не для лісової зони нашої країни. Цілі міста та їх жителі потрапляють у полон піску. Україна перетворюється на пустелю? Поки ні, але надмірна розораність наших земель призводить до вивітрювання колись родючих ґрунтів. Це одна з причин пилових бурь, усунути яку можливо через раціональне землекористування та відновлення лучних і степових екосистем на частині орних земель. Друга з причин - погіршення стану (зникнення) лісосмуг. Це справжні інженерні споруди, які при правильному проєктуванні стають захисним екраном на шляху вітру.
Відчуй землю під ногами
Щільний шар кореневих систем різноманіття диких трав’янистих рослин закріплює ґрунт, покращує його структуру і таким чином захищає берегову лінію від руйнувань.
Як це працює:
Щороку територія України втрачає кілометри берегової лінії. Щоб врятувати ситуацію, ми повинні не тільки залишити недоторканими природні екосистеми навколо моря, річок та озер, але й відновити втрачене. Щільний рослинний покрив, а точніше, щільний шар різноманітних кореневих систем, закріплює ґрунт, покращує його структуру і таким чином запобігає ерозії грнутів. У деяких багаторічників і злаків корені сягають декілька метрів завглибшки. У інших рослин - розростаються вздовж поверхні, і прошивають грунт вже у горизонтальному напрямку, а інші рослини “сплітають” все це щільною сіткою своїх мичкуватих кореневих систем. Але це все працює тільки у комплексі із не порушенням горизонтів ґрунту через будівництво.
Надихайся красою
Неохайні та одноманітні міські пейзажі прискорюють психологічне виснаження. Висаджені за певною технологією рослини, знімають напругу з очей і позитивно впливають на наш емоційний стан.
Як це працює:
Одноманітні стіни будівель з бетону, обшарпані паркани, недобудови серед міських пейзажів. Все це прискорює емоційне виснаження людини. Відеоекологія (лат.video — бачити, грец. oικος і λόγος — екологія) — це область знання про взаємодію людини з навколишнім видимим середовищем.
Візуальне середовище — один з головних компонентів життєзабезпечення людини. Нашим очам потрібно постійно мати змогу фіксуватись на новому джерелі інформації. Коли кожна нова точка фіксації дає ту ж саму інформацію, око починає шукати далі, і все більше втомлюється. Допоки людина більшу частину свого життя перебувала у природному середовищі, проблем в області відео екології практично не було. Процеси урбанізації цілком виключили можливість насолоджуватися різноманіттям довкілля, замість якого людина отримала гомогенне і агресивне середовище, що породжує велику кількість соціальних проблем. Повернути привабливість та гармонію урбаністичним пейзажам можна за рахунок біорізноманіття в озелененні.
Плавай у солоному морі
Уздовж морів, навколо морських заток і лиманів має зберігатися встановлена законом прибережна захисна смуга, шириною не менше двох кілометрів. Створення у цій зоні об'єктів природно-заповідного фонду допоможе відновити довкілля.
Як це працює:
Найкращою зміною діяльності на відпочинку є відвідини природних екосистем, напівприродних угруповань, дендропарків чи ботанічних садів.
Відсутність привабливих і чистих зон відпочинку для людини — біч ХХІ століття. Все менше охоронюваних, або просто незайманих людиною територій. Відпочивати виключно в межах свого оселища чи квартири, без виходу на природу, без змін декорацій? Чи багато людей витримають такий відпочинок? В умовах карантину усі переконались наскільки важливо мати змогу відпочити на природі. Тому необхідно збільшувати площі територій, що охороняються. Різноманіття флори і фауни природних екосистем та напівприродних угруповань - це чистота водойм, річок та морів, а також покращення стану повітря та клімату у прилеглих населених пунктах.
Обідай з дунайським оселедцем
Стічні води й промислові викиди порушують природний баланс моря та річок. Обмеження цих викидів допоможе відновити водну флору і фауну.
Як це працює:
Добробут усіх мешканців прибережних територій, значною мірою залежить від біорізноманіття рослинного, а відповідно, і тваринного світу водойм. Це й їжа, й будівельні матеріали, й товари на продаж. Відновлення біорізноманіття річок та морів здатне забезпечити стабільність розвитку та економічний добробут жителів регіону. Що допоможе це здійснити? Відновлення біорізноманіття та стале користування прибережних та водних екосистем
Селфуй в дикому полі
Вирощування монокультур виснажує ґрунт і забруднює довкілля хімікатами. Все це змінює комфортні умови життя людини. Висівання аборигенного різнотрав’я поряд із полями здатне захистити від цієї згубної дії.
Як це працює:
Відсутність якісного врожаю зернових — сумна статистика цього року. Один з важливих кроків у вирішенні цієї проблеми — якомога більше різноманітні трав’янисті рослинні угруповання, Вони здатні почати відновлювання родючість ґрунтів. а це, у свою чергу, позитивно вплине на врожай зернових культур. За інших умов, вирощування зернових щороку буде дорожчати через необхідність постійного внесення добрив.
Остуди гарячу голову
В'юнкі рослини затіняють стіни будівель і запобігають перегріву приміщень під час аномально високих температур.
Як це працює:
Аномальними температурними коливаннями жахає майже кожен прогноз погоди. Ми так чи інакше потерпаємо від непередбачуваних коливань добових температур. Звичайно, на це впливає макроклімат, та чи може дика природа регіону зарадити в цьому питанні? Цю непомітну на перший погляд функцію завжди виконувало біорізноманіття.
Наприклад, дельта Дунаю, навколишні лісові масиви та не розорані луки з відновленим біорізноманіттям здатні пом’якшувати мезоклімат і опосередковано впливати й на клімат регіону. Мезоклімат — клімат порівняно невеликих територій, достатньо однорідних за природними умовами (морського узбережжя, ділянки річкової долини, невеликого міста або міського району). Тому для адаптації міст до аномальних температур варто відновлювати біорізноманіття прилеглих територій, та плекати біорізноманіття рослинного і тваринного світу в межах зелених зон самого міста.
Знайди чистоту в болоті
Болота фільтрують стічні води та поверхневі стоки не гірше за промислову установку. Два гектари болота здатні за добу якісно очистити до 1500 мЗ нечистот.
Як це працює:
Біорізноманіття здатне допомогти очистити стічні води від небезпечних речовин не гірше за промислову установку. Це завжди відбувалося у природі, допоки не порушився баланс через зменшення площ водно-болотних угідь. Території водно-болотних угідь (болота, заболочені ділянки узбережжя водойм), завдяки унікальному поєднанню різноманіття рослинного і тваринного світу, допомагають якнайкраще фільтрувати воду, очищаючи її від забруднення.
тексти -Дар'я Мустеца, наукове обгрунтування- Ангеліна Русанова
Виставка меседжів та ілюстрацій проходила в Одесі в вересні 2020 року. Більше про подію в статті
Ілюстрації та меседжі доступні для експонування в організаціях та установах. Якщо ви хочете виставити цю експозицію на вашій території, напишіть нам з поміткою "Експозиція "Дике зерно"